
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö - Innehåll - Socknar
Gotland är en fantastisk ö, underbar natur, välsignat klimat. Det finns sköna stränder, sagolika ängar och annat sånt till myckenhet, och gutar är trevliga.
Men själva historien, den som har lett fram till detta är svårligen försummad. I det allmänna medvetandet är den förvandlad till brandskattningen av Visby, som inte ens har inträffat, och förefaller därtill vara utdelad till museer runt om i Sverige som fyndfördelning.
Jämfört med kulturländerna i östern, eller de sydeuropeiska länder, är Gotlands historia inte mycket att komma dragande med.
Hela den germanska kulturens första tecken på en egen högre kultur, se språket
Det första järnet, se järnugnar
80% av alla romerska denarer i Sverige från århundradena e.Kr.
Vendeltida kolonier, se kolonier
Närmare 80% av allt vikingatida silver
De medeltida kyrkor utgör en enastående företeelse i den europeiska kristenheten, se De hundra kyrkornas ö
Gotland har också en egen saga nedtecknat i början av 1200-talet, samtidig med Snorri Sturlusson på Island. Den kallas Gutasagan i folkmun, men en och annan vill i stället säga Guta Saga för att framhäva dess betydelse medan gutarna själva på 1400-talet kallade den för sin krönika.
Gutalagen är den första fullständiga lagboken i Sverige. Den är utomordentligt lärorik, men används oftast av folk som inte begriper vad som står - här är ett exempel om medeltidens kvinnosyn. Men det är svårt att tolka medeltida texter varför inte heller jag vill ta gift på att jag har förstått allt rätt, men du är välkommen att motsäga mig i kommentarer på varje sida, se Gutalagen.
Staden Visby har föranlett grufferier tiderna igenom, ehuru staden bara är en gökunge i Gotlands historia. Men Visby med sin ringmur är i alla fall Sveriges största sevärdhet (bara Kalmar och Stockholm förutom Visby var av sådan betydelse på medeltiden att de hade egna ringmurar). Det beror inte på att ringmuren är unik i Europa eller så, utan faktiskt för att den är så snygg.
Boka boende på Gotland
Interaktiv Stugkatalog som också är integrerad i vår information.
Din annons här
En annons på Guteinfo visas inte bara i en viss avdelning utan också i vår information,
t ex Socken och Marknad.
Tel: 0498-513 56, mer info.
|
Säljare annons/reklam Teknik/information |
Boende på Gotland |
Turistinformation |
Aktiviteter på Gotland |
Nyheter Gotland |
Copyright © 2012 Buffert 4. Sidvisningar sen 8/10-2009: 13 841 331