|
Nyheter Gotland
North East West South
Gotland - Radio Gotlands Nyheter
Skadegörelse på skjutbana – ny inredning sönderskjuten Rolf känner att det som hänt är tråkigt Lyssna: Skjutbanan Skjutbanan i Bro har utsatts för skadegörelse med skjutvapen. ”Det är tråkigt, det känns inge vidare” berättar Rolf Larsson från Lokrume-Fole skytteklubb. Rolf menar att de blivit utsatta för skadegörelse många gånger, den här gången har de valt att polisanmäla eftersom skjutvapen nu varit involverat. Han menar också att det är svårt att förebygga att skadegörelse sker. Rolf vill också att de som utfört skadegörelsen kommer tillbaka till klubben, så länge de inte förstör.
Elin Dahlström elin.dahlstrom@sverigesradio.se ... läs mer »Jägarnas vädjan under jakten: Ta det lugnt i trafiken "Hundarna är våra familjemedlemmar", säger jägare Michael Andersson. Lyssna: Jägarnas vädjan: Ta det lugnt i trafiken Årets jaktsäsong på rådjur med hund har dragit igång på Gotland, och nu vädjar öns jägare till bilister att vara extra uppmärksamma i trafiken. De uppmanar alla som rör sig ute på vägarna att sakta ner när de ser varningsskyltar om att jakt pågår, eftersom det finns en stor risk att djur springer ut på vägen under jaktsäsongen. ”Det finns förbättringspotential. Oftast tror jag inte att folk reagerar på skyltarna, utan bara svischar förbi som vanligt”, säger jägaren Michael Andersson.
Johan Lindvall johan.lindvall@sverigesradio.se Hannah Frejdeman hannah.frejdeman@sverigesradio.se ... läs mer »Kustbevakningen: Låg risk att oljeutsläppet når Gotland Mattias Lindholm är presschef på Kustbevakningen. Lyssna: Kustbevakningen om oljeutsläppet Ett misstänkt oljeutsläpp upptäcktes sydost om Gotland på onsdagen och Kustbevakningen har inlett en förundersökning gällande brott mot lagen om åtgärder mot förorening från fartyg. Men det är svårt att koppla fartyget till ett specifikt fartyg, berättar Mattias Lindholm som är presschef på Kustbevakningen. Under torsdagen försvann utsläppet – och enligt Lindholm är det inte sannolikt att oljan når Gotlands stränder.
Maria Ullsten maria.ullsten@sverigesradio.se ... läs mer »Satsning på vitt snus kan ge nya jobb i Roma Snart byts skylten ut - men snustillverkningen fortsätter. Lyssna: Snusfabrik i Roma Efter att Swedish Match lämnat det gamla sockerbruket i Roma laddar en annan snusfabrikant för expansion. Över 60 personer flyttade eller förlorade jobben när Swedish Match lade ner tillverkningen i Roma. Nu kan många av dem återanställas. Det lilla företaget Hansasnus ska öka produktionen av tobakssnus och nya fabriksägaren Ara Abrahamians företag Free Factory ska börja tillverka tobaksfritt vitt snus i Roma.
Maria Ullstén maria.ullsten@sverigesradio.se ... läs mer »Misstänkt oljeutsläpp utanför Gotland utreds Under onsdagskvällen upptäcktes ett misstänkt oljeutsläpp sydost om Gotland. Kustbevakningens fartyg KBV 003 Amfitrite sökte under natten mot torsdagen efter olja i området. Lyssna: TGM utsläpp Ett misstänkt oljeutsläpp sydost om Gotland upptäcktes under onsdagskvällen av en satellit. Under torsdagsmorgonen fanns inget kvar av utsläppet. Kustbevakningen har dock inlett en förundersökning gällande brott mot lagen om åtgärder mot förorening från fartyg. Carl-Oskar Bohlin (M), minister för civilt försvar, skriver i sociala medier att regeringen under onsdagskvällen sammankallade berörda myndigheter och departement till ett möte för att få en uppfattning om situationen.
Josefin Snöfors josefin.edwardsson_snofors@sverigesradio.se ... läs mer »Nya budet: ”Mest troligt” att Meit Fohlin (S) blir kvar på ön Meit Fohlin (S) säger till P4 Gotland att det är "mest troligt" att hon till sist ändå blir kvar på Gotland, men att hon behöver en veckas betänketid. Lyssna: MeitGate Det har varit många besked kring Socialdemokraternas gotländska riksdagsplats och nu uppger Meit Fohlin för P4 Gotland att det är "mest troligt" att hon stannar på Gotland. Hon säger att anledningen till alla turer är att hon behövt mer rådrum och kunna hålla dörren öppen för riksdagen i en vecka till. Inom Socialdemokraterna på Gotland ska röran runt riksdagsplatsen ha väckt starka känslor och under torsdagen gick ett mejl ut till partiets medlemmar, där styrelsen ber om "tålamod och stöd".
Linnea Nilsson linnea.i.nilsson@sverigesradio.se Jonathan Fältsjö jonathan.faltsjo@sverigesradio.se ... läs mer »Kriminella nätverkets nya arbetssätt: Knarkgömmor och utpressning P4 Gotlands reporter Jonas Neuman har tittat närmare på det gotländska nätverket Sprint. Lyssna: INSIT Sprintnätverket Ledaren för det gotländska nätverket Sprint sitter i fängelse efter att ha gripits på Arlanda, misstänkt för att ha styrt verksamheten från utlandet. Han dömdes för narkotikabrott 2020. De senaste åren har de kriminellas metoder ändrats. Tidigare levererades narkotika direkt till köparen, men nu används istället metoden ”dead-drop” – alltså att knark och kontanter lämnas på en plats för att hämtas upp. P4 Gotlands reporter förklarar hur nätverkets tillvägagångssätt har ändrats den senaste tiden – och hur utpressning blivit allt vanligare.
P4 Gotland p4gotland@sverigesradio.se ... läs mer »Nya krav på sänkta färjepriser: ”Gotland blir viktigare” Det säkerhetspolitiska läget påverkar mycket och sätter Gotland på kartan, anser akademiledamoten Klas Eklund. Lyssna: Ny rapport ställer krav på staten om sänkta färjepriser till och från Gotland Staten måste pressa på för sänkta färjepriser till och från Gotland, det kräver Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien i en rapport. Transporterna till och från fastlandet behöver bli både bättre, tätare och billigare, det säger Klas Eklund, ledamot i akademin och ordförande för arbetsgruppen bakom rapporten. Han menar att det är möjligt att sätta press på färjebolaget och att på olika sätt försöka pressa fram lägre priser.
Johan Lindvall johan.lindvall@sverigesradio.se ... läs mer »Klart: Sockerbruket sålt – snusproduktion fortsätter i Roma Fastigheten omfattar cirka 4 600 kvadratmeter byggnadsarea och närmare 20 000 kvadratmeter mark i Roma. Lyssna: Sockerbruket sålt Ara Abrahamians företag Free factory köper nu Swedish Matchs del av sockerbruket i Roma. Mattias Gustafsson, vd på Gotlandssnus som tidigare huserade i lokalerna, säger i ett pressmeddelande att ”Vi är glada över att nu ha slutfört försäljningen och ser positivt på fastighetens framtid under nya ägare”. Ara Abrahamian säger i samma pressmeddelande att de ser fram mot att etablera sin verksamhet på plats.
Hannah Frejdeman hannah.frejdeman@sverigesradio.se ... läs mer »Tofta Camping överklagar nej till stugor i strandskog Ägarna vill göra om Tofta Camping till en modern turistresort med bland annat hotell och bungalows, och då krävs en ny detaljplan. Lyssna: Tofta Camping överklagar länsstyrelsens nej till Natura 2000 dispens Ägarna till Tofta Camping överklagar länsstyrelsens nej till Natura 2000-dispens för området där ett tiotal uthyrningsstugor planeras. Länsstyrelsen vill att marken undantas som buffert till Natura 2000-området Smågårde naturskog. Nu får frågan avgöras i mark- och miljödomstolen. Samtidigt fortsätter Region Gotland arbetet med detaljplanen för resten av campingen som bland annat öppnar för hotell och bungalows. Enligt planarkitekt Anders Rahnberg kan planen bli klar i år.
Jonas Neuman jonas.neuman@sverigesradio.se ... läs mer »Gotlands misstänkte knarkledare i fängelse efter flykt utomlands Foton på beslag ur en av polisens utredningar mot nätverket Sprint där större narkotikapartier och kontanter skickades i postpaket. Lyssna: Efterlyst ledare för gotländskt nätverk greps på Arlanda - sitter nu i fängelse Den misstänkte ledaren för det kriminella nätverket Sprint på Gotland sitter i fängelse sedan i somras. Han greps på Arlanda efter att ha varit efterlyst utomlands i 1,5 år. Mannen som kallas ”Ettan” avtjänar nu ett års fängelse för narkotikabrott, men polisen säger samtidigt att det inte går att fastslå vem som styr nätverket och att försäljningen kan ha fortsatt. I polisförhör pekas ”Ettan” ändå ut som en fjärrstyrande ledare via appar och internet.
Jonas Neuman jonas.neuman@sverigesradio.se ... läs mer »”Katten i hatten” sprider oro på Solbergaskolan Erik Rudstedt är rektor på Solbergaskolan i Visby. Under den senaste veckan har hotfulla inlägg spridit sig på Tiktok rörande skolan. Lyssna: Solbergaskolan "Katten i hatten" En ny Tiktok-trend har dykt upp där barnboksfiguren Katten i hatten sprider oro bland elever på gotländska skolor. Under veckan har inlägg spridits på plattformen. Erik Rudstedt är rektor på Solbergaskolan i Visby, där skolbyggnaden och elever förekommit i inlägget. Från skolan ser man det inte som ett hot, men han är orolig för kränkningar mot elever och har stämt av inläggen med polisen. ”Så fort någon känner sig hotad så är det klart att det är allvarligt”, säger Erik Rudstedt.
Elin Dahlström elin.dahlstrom@sverigesradio.se ... läs mer »Röklukten driver bort boende från området: ”Känns giftig” Grannarna Jenny Johansson och Eivor Leitsén beskriver hur den kvarvarande lukten från brandplatsen påverkar vardagen. Lyssna: Lukten kvar efter branden vid kvarnen i Havdhem Det har gått mer än två veckor sedan kvarnen i Havdhem brann. Trots det känner man fortfarande en frän lukt från brandplatsen. Grannarna beskriver att lukten är påtaglig i området. Flera väljer att åka iväg för att promenera eftersom röklukten upplevs som störande. ”Den känns giftig på nåt sätt, det är inte bara vanlig brandrök utan den är kvalmig och otrevlig”, säger grannen Jenny Johansson.
Josefin Edwardsson Snöfors josefin.edwardsson_snofors@sverigesradio.se ... läs mer »Reaktionen efter Fohlins (S) besked: ”Jag blev lite förvånad” Sedan presskonferensen förra veckan har Meit Fohlin (S) meddelat att hon vill ta tillbaka riksdagsplatsen. Lyssna: Reax på Meit Fem dagar efter att Socialdemokraternas Meit Fohlin bjöd in till presskonferens för att berätta att hon ska leda Gotland som regionstyrelsens ordförande, tillsammans med Vänsterpartiet och Centerpartiet vänder hon. Nu kommer beskedet om att hon och tar tillbaka den riksdagsplats hon sagt sig vilja avstå ifrån, något som Altinget var först med att berätta. Vänsterpartisten Saga Carlgren säger att hon fick beskedet under onsdagen: ”Jag blev lite förvånad”. P4 Gotland har sökt Meit Fohlin utan svar.
Linnea Nilsson linnea.i.nilsson@sverigesradio.se ... läs mer »Helomvändning – Meit Fohlin (S) vill ta tillbaka riksdagsplatsen Meit Fohlin har nu valt att återta sin begäran om att entledigas från sin rikdagsplats. Lyssna: Fohlin tar tillbaka riksdagsplats Socialdemokraten Meit Fohlin ändrar sig och vill behålla sin riksdagsplats. Det rapporterar politiktidningen Altinget. Under tisdagen avsa hon sig riksdagsplatsen som hon fick genom personkryss. Men enligt tidningen har hon nu återtagit sin begäran om att få lämna platsen. Till Altinget säger hon i en skriftlig kommentar att "Jag har skapat lite mer utrymme för mig och mitt parti att tänka utifrån vad som blir bäst lokalt och i riksdagen". Samtidigt uppger hon att frågan inte är slutgiltigt avgjord: "Vi tar oss mer tid för den bedömningen", skriver hon. P4 gotland söker både Meit Fohlin och Filip Reinhag som var tänkt att ta den riksdagsplats som Fohlin lämnade.
Anna Bachmann anna.bachmann@sverigesradio.se ... läs mer »Knuffade ner man i vattnet i Klintehamn – åtalas för mord Åklagaren yrkar i andra hand på vållande till annans död, grovt brott. Lyssna: Åtalas för mord efter att ha knuffat ned en man i vattnet i Klintehamn En man i 40-årsåldern åtalas för mord efter en händelse i Klintehamn i somras. Enligt åtalet ska mannen ha knuffat en annan man i hamnen, så att han hamnade i vattnet och dog senare av sina skador. Åklagaren yrkar på ansvar för mord eftersom mannen lämnades i vattnet utan uppsikt och utan att den åtalade försäkrade sig om att han kunde ta sig upp. Detta trots att han enligt åtalet visste att mannen var mycket berusad. Den åtalade förnekar brott.
Jonas Neuman P4Gotland@Sverigesradio.se ... läs mer »Förslaget: Försvarsmakten bör ta över flygplatsen Flanking tycker även att Bromma borde få en chans att finnas kvar och att man borde avvakta bland annat elflygens utveckling. Lyssna: PÅA Flanking om flyget Försvarsmakten bör ta över ägandet och förvaltningen på Visby Flygplats. Det tycker Gotlands föredetta landshövding, Anders Flanking som förra året fick i uppdrag av regeringen att utreda statens roll som ägare av flygplatser. ”Det har med det säkerhetspolitiska läget att göra och att Gotland är en viktig del av den svenska säkerheten”, säger han. Samtidigt poängterar Anders Flanking att Swedavia fortfarande bör sköta den civila verksamheten vid flygplatsen på Gotland.
Christine Fullman christine.fullman@sverigesradio.se ... läs mer »
|
|