|
Nyheter Gotland
North East West South
Gotland - Radio Gotlands Nyheter
Strid om Bästeträsk när riksintresse för kalk utökas SGU:s omritade riksintresse överlappar delvis den planerade nationalparken vid Bästeträsk. Lyssna: SGU ritar om riksintresse - krockar med nationalpark Myndigheten SGU har ritat om ett område på Norra Gotland som riksintresse för kalkbrytning, så att det delvis krockar med den planerade nationalparken Bästeträsk. SGU har också motsatt sig nationalparken och sagt att den kan få katastrofala följder för stålindustrin. Region Gotland, Länsstyrelsen och Naturvårdsverket är i sin tur kritiska till det omritade riksintresset, med hänvisning till områdets höga naturvärden. "Vi har ett internationellt ansvar att bevara dem", säger Ola Larsson på Naturvårdsverket.
Linnea Nilsson linnea.i.nilsson@sverigesradio.se ... läs mer »Proffset: Här är fördelarna med att plugga sitt modersmål Runt 500 elever läser modersmål i 20 olika språk i Gotlands grundskolor. Mirna Kallas är förstelärare i modersmål och undervisar i arabiska. Lyssna: Modersmål Mirna Kallas Det finns flera fördelar när elever får utveckla sitt första språk. Därför satsar Gotlands skolor på att slå ett slag för modersmålsundervisningen. Runt 500 elever läser modersmål i 20 olika språk i Gotlands grundskolor. Mirna Kallas är förstelärare i modersmål och hon ser hur undervisning i modersmål gynnar elever. Hon berättar detaljerna som blir vassare när elever studerar sitt modersmål.
Anna Bachmann anna.bachmann@sverigesradio.se ... läs mer »Stenåldersfynd överraskar: Avlägsna släktningar var viktiga I en av graven hittade forskarna en flicka och en kvinna och analysen visar att de var släkt i tredje led. Lyssna: Ny kartläggning av gravar på stenåldersplatsen Ajvide Släktband var viktiga redan för över 5 000 år sen, det visar en ny kartläggning av gravar på stenåldersplatsen Ajvide i Eksta. ”Det är inte bara de absolut närmaste släktingarna som verkar vara viktiga i de här sammanhangen, utan även mer avlägsna släktingar”, berättar Helena Malmström, forskare vid Institutionen för Organismbiologi på Uppsala universitet. Gravfynden tyder enligt henne på att jägarsamlarsamhället hade en vidare syn på familjen än vi har idag.
Johanna Bergkratz johanna.bergkratz@sverigesradio.se ... läs mer »Vatten ska sparas – då införs begränsningarna Från och med första april införs åtgärder för att spara vatten i det kommunala vattennätet. Lyssna: TGM Vattenspararplan Redan nu presenterar Region Gotland sin för plan för hur vatten ska sparas under våren och sommaren. Från och med första april är det inte tillåtet att fylla pooler eller badtunnor med kommunalt dricksvatten. Första maj införs bevattningsförbud och från första juni är det inte tillåtet att använda kommunalt dricksvatten för rengöring av fasader, tak, terrasser och fordon. Vilka områden som kommer omfattas beror på hur vattenläget utvecklas.
Ludvig Larsson ludvig.j.larsson@sverigesradio.se ... läs mer »Färre sjukskriver sig – efter regionens kamp mot psykisk ohälsa Johanna Havdelin på Region Gotland säger att många inte mår bra av att vara sjukskrivna under lång tid. Lyssna: PÅA Psykisk ohälsa WEBB Psykisk ohälsa ligger bakom allt fler sjukskrivningar i landet. Men på Gotland minskar andelen – och är nu lägst i Sverige. Enligt Johanna Havdelin, processledare för försäkringsmedicin på Region Gotland, har regionen satsat medvetet på att minska sjukskrivningarna genom alternativa vårdformer. Drygt 38 procent av sjukskrivningarna i regionen är i dag kopplade till psykisk ohälsa, vilket Inger Johansson, ordförande för Nationell Samverkan för Psykisk Hälsa (NSPH) Gotland, ändå menar är för högt.
Gustav Ohlén gustav.ohlen@sverigesradio.se ... läs mer »Vill göra körkortsplugget roligare – nu prisas tjejernas idé Det är Alice Widén och hennes kompisar Hedvig Norman och Emelia Gustavsson från Wisbygymnasiet som står bakom spelet som utsetts till Årets IF-företag. Lyssna: Årets UF-företag Ett brädspel som är tänkt att göra pluggandet för körkortsteorin lite roligare prisas som Årets UF-företag på Gotland. Det är Alice Widén och hennes kompisar Hedvig Norman och Emelia Gustavsson från Wisbygymnasiet som står bakom spelet, där det gäller att svara rätt på trafikfrågor. Bland ett 60-tal olika företag på årets UF-mässa blev juryn imponerade av hur tjejerna kombinerat lärande kreativitet och ett tydligt målgruppstänk.
Anna Bachmann anna.bachmann@sverigesradio.se ... läs mer »Så kollar du att isen håller: ”Ut med känselsprötet” Klart man ska njuta av isen, men det ska vara säkert, uppmanar Tord Turesson på Livräddningssällskapet. Lyssna: LIten skola i isvett - så kollar du om isen håller Runt om på Gotland har sjöar och havsvatten frysts till is och det lockar ut folk på isarna. Tord Turesson, länskonsulent på Svenska Livräddningssällskapet på Gotland, säger att det viktigaste är att kontrollera isen noga med ispiken. Och det räcker inte med att känna med ispiken en gång, varnar han.
Hampus Andersson hampus.l.andersson@sverigesradio.se ... läs mer »Två killar misshandlade skolkamrat – händelsen fångades på film Två killar döms för misshandel av en jämnårig kille på en skola i Visby. Personerna på bilden har ingen koppling till händelsen. Lyssna: TGM Dom misshandel skola Två 16-åriga killar döms för att ha misshandlat en jämnårig kille på en skola i Visby. Misshandeln skedde inför flera andra elever på skolan. Delar av händelsen fångades på film och har lyfts fram i bevisningen. De två killarna ska utöver 30 dagsböter vardera, tillsammans även betala 10 000 kronor i skadestånd till killen de misshandlade.
Ludvig Larsson ludvig.j.larsson@sverigesradio.se ... läs mer »Ströp pojke i skolan – 16-åring döms till ungdomsvård Den 16-årige killen tvångsvårdas sedan maj förra året och är sen tidigare dömd för ett fall av misshandel. Lyssna: Ströp jämnårig - nu döms 16-årigen för misshandel En 16-årig kille som tagit strypgrepp på en lite yngre pojke på en högstadieskola på Gotland döms nu för misshandel. Det var i juni i fjol som 16-åringen lyfte den andra pojken i kragen mot en vägg och tog grepp om hans hals som orsakade honom smärta, rodnad och andnöd. Nu döms han, bland annat till ungdomsvård och skadestånd.
Liv Heidbüchel liv.heidbuchel@sverigesradio.se ... läs mer »Efter dricksvattenkaoset: Nu ska Visby få nya filter Taxan kan behöva höjas med fyra procent när regionen investerar mångmiljonbelopp för att säkra vattenkvalitén, bedömer VA-utvecklaren Jonas Carlsson. Lyssna: Nya filter som renar dricksvattnet i Visby behövs redan inför sommaren 2026 Ny vattenrening för 125 miljoner behövs redan i juni för att inte riskera nya kokrekommendationer i Visby. Bland annat ska ultrafilter ta bort virus, bakterier, parasiter och plankton ur dricksvattnet. ”Här och nu behöver vi höja våra säkerhetsmarginaler”, säger VA-utvecklare Jonas Carlsson. Filtren är en tillfällig lösning som ska säkra vattenkvalitén i upp till tio år.
Jonas Neuman jonas.neuman@sverigesradio.se ... läs mer »Ön behöver nya fritidslärare – så ska fler bli behöriga "Man blir starkare i sin yrkesroll", säger Linda Forsblom som tidigare gått en liknande utbildning. Lyssna: Ny fritidsutbildning Det behövs fler behöriga lärare på fritids – och i höst startar en ny högskoleutbildning på Gotland som skulle kunna lösa problemet. Det rör sig om en treårig utbildning och den vänder sig till de som redan har erfarenhet av pedagogiskt arbete och som jobbat på fritids tidigare. ”Stor möjlighet och mer klirr i plånboken”, säger Linda Forsblom som själv gått en liknande utbildning.
Hampus Andersson hampus.l.andersson@sverigesradio.se ... läs mer »Fettisdagen tappar i betydelse för bagerierna: ”Var bättre förr” "Det har minskat rejält med åren, mycket tack vare livsmedelsbutikerna", säger Roger Jonasson, bagaren på Hemse. Lyssna: Fettisdagen tappar i betydelse för bagerierna Fettisdagen, som tidigare varit en säker inkomstkälla för bagerierna, tappar i betydelse. Det menar Roger Jonasson, som äger och driver konditoriet på Hemse. Enligt honom är det en konsekvens av att livsmedelsbutikerna börjat sälja semlor i större utsträckning – till priser som konditorier har svårt att konkurrera med. ”Rent inkomstmässigt var det betydligt bättre förr. Då var det en bra dag”, säger bagaren Roger.
Hampus Andersson hampus.l.andersson@sverigesradio.se ... läs mer »Hus fattas på Södertorg – omstridda bulhuset har plockats ner Ola Nyström är byggnadsantikvarie och ska renovera och bygga ihop bulhuset från Södertorg i Visby. Lyssna: Bulhuset på Södertorg plockas ner och byggs upp Efter många turer har bulhuset och den gamla kiosken vid Södertorg i Visby innerstad plockats ner. Tanken är att de kulturhistoriska byggnaderna ska byggas upp igen på samma plats. Ola Nyström jobbar som byggnadsantikvarie och efter att bulhuset plockats ner bit för bit, ska han restaurera delarna och därefter bygga ihop det igen. Enligt fastighetsägaren ska allt vara återställt till sommaren – men från Region Gotlands sida finns vissa frågetecken när det gäller husens rivningslov.
Anna Bachmann anna.bachmann@sverigesradio.se ... läs mer »Långa väntan är över – nu startar bygget av butiken i Havdhem Efter en lång bygglovsprocess inleds under måndagen bygget av nya Sudrets Livs i Havdhem Lyssna: PÅA Hanvdhemsbutiken byggs upp Efter en lång bygglovsprocess inleds under måndagen bygget av nya Sudrets Livs i Havdhem, som brann ner i somras. Den nya butiken blir dubbelt så stor som tidigare, över 500 kvadratmeter och butiken tros kunna öppna senare i år. ”Alla frågar när kan vi få komma och handla i vår butik igen”, säger Marina Ockander som jobbar i butiken.
Johanna Bergkratz Johanna.Bergkratz@sverigesradio.se ... läs mer »Gotlands regionfullmäktige 16/2 kl 13.00-19.00Lyssna: Regionfullmäktige 16/2 kl 13.00-19.00 ... läs mer »Därför skjuts beslutet om Geab-försäljningen upp – och det händer nu Region Gotland äger 25 procent av aktierna i Geab. Lyssna: Insit Geab-beslut pausas Det blev inget beslut om att sälja regionens andel i Geab på regionfullmäktige under måndagen. C, L, KD, SD och MP yrkade på återremiss och nu ska hela ärendet beredas igen. Bland annat ifrågasätter de majoritetens argument om att en försäljning skulle få ner nätavgifterna och menar att det finns en risk att flera jobbtillfällen försvinner om Vattenfall blir ensam ägare. Nu ska frågan tillbaka till tjänstemännen på regionen som får i uppgift att ta fram ett tydligare beslutsunderlag.
Eva Buskas-Englund eva.buskas@sverigesradio.se Johan Lindvall johan.lindvall@sverigesradio.se ... läs mer »Geab-försäljning pausas – nya utredningar väntar Det blev inget beslut om att sälja regionens andel i Geab på regionfullmäktige under måndagen. Lyssna: Geab Det blev inget beslut om att sälja regionens andel i Geab på regionfullmäktige under måndagen. Alla oppositionspartier utom Vänsterpartiet yrkade på återremiss och eftersom det inte krävs mer än en tredjedel av rösterna för att få till en sådan så gick det yrkandet igenom. Tjänstemännen behöver nu ytterligare utreda både bland annat hur de framtida nätavgifterna påverkas, eventuella konsekvenser för fjärrvärmen men också hur det kommer att påverka antalet jobbtillfällen på Geab.
Hannah Frejdeman hannah.frejdeman@sverigesradio.se ... läs mer »
|
|