|
Nyheter Gotland
North East West South
Gotland - Radio Gotlands Nyheter
Efter bragden – Visby Roma bjuder in till segerfirande i helgen "Det ska bli kul att dela den här stunden med alla som är med och bidrar", säger Visby Romas forward Hampus Engman. Lyssna: PÅA Inför Visby Romas firande på stora torget På lördag klockan 15 bjuds gotlänningarna in till att fira Visby Romas vinst på stora torget i Visby. ”Utan publik är vi ingenting, de är de som hejat fram de här fantastiska grabbarna”, säger klubbens ordförande Eva Werkelin. Både musik, pompa och ståt utlovas, tillsammans med några än så länge hemliga grejer på scenen.
Hampus Andersson hampus.l.andersson@sverigesradio.se ... läs mer »Johan Larsson om tanken att återvända hem: ”Det kittlar väl lite” "Det har varit sjukt häftigt att se och det verkar som att man spelar riktigt bra hockey så jag är imponerad", säger Johan Larsson om Visby Romas väg till segern i hockeyettan. Lyssna: Johan Larsson om VR-framgången WEBB Hockeyproffset från Lau, Johan Larsson, har följt Visby Romas framgångar på distans, och stänger inte dörren för att återvända hem. Just nu är han lagkapten i SHL-laget Brynäs och har två år kvar på sitt kontrakt med klubben. ”Jag stänger inga dörrar. Det kittlar väl lite, absolut. Det är ju ett antal år framöver och då får man väl se hur hur man känner sig då”, säger han.
Wilmer Nahnfeldt wilmer.nahnfeldt@sverigesradio.se Håkan Erlandsson hakan.erlandsson@sverigesradio.se ... läs mer »Klart: De vinner Vi i femman på Gotland! S:t Hansskolans Stina Rytte och Sigge Norrehed tog hem rysarfinalen. Lyssna: NY Version Vi i femman-finalen Efter en riktigt jämn match stod S:t Hansskolan till slut som vinnare i årets final av Vi i femman på Gotland! Stina Rytte och Sigge Norrehed representerade S:t Hansskolan och lyckades ta klassen till vinst. De besegrade Södervärnskolan med 34-32.
P4 Gotland p4gotland@sverigesradio.se ... läs mer »Miljonregn över gotländska föreningar Gotlands bordtennisförbunds ordförande Henrik Nolmark att det på landsbygden ofta saknas både ledare, resurser och organiserade aktiviteter. Lyssna: Miljonregn över gotländska föreningar WEBB Gotlands bordtennisförbund får knappt tre miljoner kronor i stöd från arvsfonden. Pengarna kommer gå till att ge unga på landsbygden chansen att prova på sporten på olika nivåer. Tidigare i veckan blev det även känt att fotbollsklubben P18 fått drygt fyra miljoner kronor av arvsfonden till sitt projekt "Starka tjejer inifrån och ut".
Wilmer Nahnfeldt wilmer.nahnfeldt@sverigesradio.se ... läs mer »Ännu en brukare vittnade om sexuell kränkning – anmäldes inte Brukaren hade läst om de andra fallen i tidningen och berättat att hen varit utsatt för samma sak. Bilden är en genrebild. Lyssna: Femte fall vittnade om sexinviter - anmäldes inteNY Ännu en brukare med hemtjänst har vittnat om ett olämpligt sexuellt bemötande från en man i personalen. Det visar den externa granskning som har gjorts efter att fyra brukare larmat om sexuella övergrepp eller inviter inom hemtjänsten på Gotland. Revisorerna har gått igenom alla avvikelser på enheten och där hittat ett femte fall, som varken utretts eller anmälts enligt Lex Sarah, vilket de kritiserar. Enligt kvalitetschef Öystein Berge på socialförvaltningen har fallet utretts, men på ett icke-formellt och muntligt sätt.
Linnea Nilsson linnea.i.nilsson@sverigesradio.se ... läs mer »Revisorernas dom efter larmen om övergrepp: Följde inte lagen Barbro Hejdenberg Ronsten är ordförande för revisorerna inom Region Gotland och har låtit granska socialnämnden. Lyssna: Socialnämnden får kritik efter övergreppslarmen ”Det var inte ett ordentligt förfarande överhuvudtaget", säger revisorernas ordförande Barbro Hejdenberg Ronsten. Socialnämnden får också kritik för att politikerna inte har agerat tillräckligt. Nämndens ordförande, Håkan Ericsson (S), bemöter nu kritiken.
Linnea Nilsson linnea.i.nilsson@sverigesradio.se ... läs mer »Vimmerby om hall-problemen inför allsvenska premiären: ”Var på håret” "Det var brister kring säkerhet, framförallt, för vår del", säger Lars Johansson. Lyssna: VImmerby Visby Roma är klara för allsvenskan – men ishallen har inte det som krävs för att spela i allsvenskan. En annan förening som hade samma problem är Vimmerby som gick upp i allsvenskan för två år sedan och som behövde vidta en rad åtgärder inför premiärmatchen. ”Det var på håret – allt var inte färdigt till första matchen”, säger Lars Johansson, ordförande i kultur- och fritidsutskottet.
Håkan Erlandsson hakan.erlandsson@sverigesradio.se ... läs mer »Biskoparnas besked – efter P4:s granskning av Svenska kyrkan Biskopsmötet skriver i ett gemensamt uttalande att de "inte vacklar" i ställningstagandet från 2022. Lyssna: PÅA Biskoparna Efter P4:s granskning av Svenska kyrkans inställning till samkönade äktenskap gör nu Biskopsmötet ett gemensamt uttalande som slår fast att biskoparna ”inte vacklar” i målet att alla präster ska viga samkönade par. ”Jag uppskattar uttalandet, men jag förväntar mig handling”, säger Jesper Eneroth, gruppledare för Socialdemokraterna i Svenska kyrkan som krävt att ärkebiskopen agerar. Maria Andersson, ordförande i Frimodig kyrka, säger att hon hade velat se att en traditionell äktenskapssyn inkluderats i biskopsmötets uttalande.
Märta Bonde marta.bonde@sverigesradio.se Lina Yakoub lina.yakoub@sverigesradio.se ... läs mer »Efter hockeysuccén – förbundet och TV4 ska inspektera ishallen För att få ytterligare dispens ett litet tag måste vissa krav från svenska ishockeyförbundet och TV4 mötas. Lyssna: André Lundholm om ishallens renovering För att klara kraven från svenska ishockeyförbundet måste Visby ishall renoveras. En delegation bestående av förbundet och TV4 kommer därför till Visby i veckan för att inspektera hallen. Större säkerhet för spelarna, domarna och publiken krävs, tillsammans med en rad andra punkter. Trots att det kan behövas en hel del förändringar inför nästa säsong är Visby Romas sportchef André Lundholm lugn. ”Sen får vi se vad besöket visar men jag är positiv och optimistisk”, säger han.
Hampus Andersson hampus.l.andersson@sverigesradio.se ... läs mer »Håkan Loob: Så undviker Visby Roma att bli ett ”jojolag” Håkan Loob tror att nya spelare behövs i Visby Roma samtidigt som man inte ska byta ut allt i laget. Lyssna: Loo om Visby Roma WEBB Efter att Visby Roma vunnit finalen mot Hudiksvall väntar nästa säsong tufft motstånd i Allsvenskan. Enligt Håkan Loob behöver laget göra vissa förändringar, bland annat ta in nya spelare som är van vid den allsvenska nivån. Samtidigt säger han att man inte ska tro att man behöver göra om allt, utan hålla fast vid den stomme man under flera år byggt upp.
Håkan Erlandsson hakan.erlandsson@sverigesradio.se ... läs mer »Meit Fohlin (S) om dyra ishallsrenoveringen: ”Det här måste ske” Meit Fohlin (S) är regionstyrelsens ordförande och nu väntar beslut kring renoveringen av Visby ishall. Lyssna: Meit Fohlin om Visby Romas avancemang till Hockeyallsvenskan Visby Roma är klara för hockeyallsvenskan och nu väntar en omfattande renovering av Visby ishall. Summor på mellan 7-10 miljoner kronor har nämnts för att få ishallen i speldugligt skick för att möta kraven från Svenska ishockeyförbundet. ”Så fort det bara går behöver vi prioritera om i en budget som redan ligger”, säger Meit Folin, socialdemokratisk ordförande i regionstyrelsen på Gotland. Region Gotland har kontakt med Svenska ishockeyförbundet och enligt Meit Fohlin så har förbundet visst överseende med ishallen i Visby eftersom en helt ny ishall är planerad.
Johan Lindvall johan.lindvall@sverigesradio.se ... läs mer »Engelbrektsson (SD): Fel att höja toppolitikernas arvoden "När vi inte har råd att betala skäliga och bra löner till vård, omsorg, skola så är det väl inte rätt att politikerna höjer sig så drastiskt", säger Lars Engelsbreksson (SD). Lyssna: PÅA Lars Engelbrektsson kritisk till höjda arvoden Sverigedemokraterna på Gotland kritiserar förslaget att höja gotländska toppolitikers arvoden – och menar att pengarna ska läggas på vård, skola och omsorg istället. Lars Engelbrektsson, partiets ordförande på Gotland, säger också att ekonomiska incitament inte bör vara det som ska driva kompetens in i politiken. Förslaget innebär bland annat att regionstyrelseordförandens arvode höjs från drygt 70 000 till knappt 100 000 kronor – ett förslag som Engelbrektsson säger att han kommer rösta nej till.
Ludvig Larsson ludvig.j.larsson@sverigesradio.se ... läs mer »Visby Romas historiska slutminuter: ”Nu kan inte ens Gud kan ta ifrån dem segern” Efter en riktig rysarmatch under onsdagskvällen stod till slut Visby Roma som vinnare. Lyssna: Hör slutminuterna från bragdmatchen Visby Roma är klara för hockeyallsvenskan efter seger mot Hudiksvall med 4-1 hemma i Visby ishall på onsdagskvällen. ”Det är händer i luften, flaggor, allt – hela Gotland känner något som de inte gjort sedan Valdemar Atterdag brandskattade Visby 1361. Nu har man fått tillbaka allt guld som danskarna tog ifrån oss”, utbrast P4:s kommentator Owe Järlö efter 3-1-målet. Hör hur slutminuterna lät i P4 Gotlands direktsändning!
P4 Gotland p4gotland@sverigesradio.se ... läs mer »Hotade att gräva ner sin expartner – döms för olaga hot Mannen döms i Gotlands tingsrätt för olaga hot. Lyssna: TGM Hotade gräva ner sitt ex En decemberdag 2024 skulle en kvinna lämna över en kasse med kläder till sin exman. Det hela slutade med att både kvinnan och hennes sambo dödshotades. Enligt domen ska exmannen upplevt det som respektlöst och provocerande att paret kom dit och hotade därför att "gräva ner" båda två. Tingsrätten dömer därför mannen för olaga hot till villkorlig dom, 8 400 kronor i böter samt 8 000 kronor var i skadestånd till kvinnan och hennes sambo.
Wilmer Nahnfeldt wilmer.nahnfeldt@sverigesradio.se ... läs mer »Förslaget: Nästan 100 000 kronor i lön till regiontoppenLyssna: RÄTT Politiker höjda arvoden Region Gotlands politiker kan få kraftigt höjda arvoden, enligt ett nytt förslag från arvodeskommittén. Förslaget innebär att regionstyrelsens ordförande skulle tjäna 97 680 kronor i månaden, en höjning med 34 procent. Både Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet är kritiska och även kommitténs ordförande Thomas Karlström (S) medger att höjningen ”känns jobbig”, men är nödvändig för att locka kompetenta politiker. ”Vi måste ha duktigt folk att hålla på och börja jobba med politik”, säger han.
Maria Ullsten maria.ullsten@sverigesradio.se ... läs mer »Visby Roma till allsvenskan: ”Något av det största jag gjort” Hockeyallsvenskan väntar på Visby Roma efter att gotlandslaget slagit Hudiksvall med 4-1 i den fjärde matchen. Lyssna: PÅA LÄNGRE Visby Roma till Allsvenskan Efter en väldigt jämn match står Visby Roma som segrare i finalen av hockeyettan och går nu upp till hockeyallsvenskan. Efter en mållös första period gjorde Hudiksvall mål bara sekunder in i andra. Visby Roma ryckte dock upp sig i powerplay och kvitterade mot slutet av perioden. Med bara några minuter kvar av tredje perioden avgjorde Visby Roma med tre mål i snabb följd – slutresultatet skrevs till 4-1. ”Det är något av det största jag gjort i min karriär”, sa en känslomässig Daniel Gunnarsson, Visby Romas lagkapten, efter matchen.
Ludvig Larsson ludvig.j.larsson@sverigesradio.se Tobias Grönberg tobias.gronberg@sverigesradio.se ... läs mer »En person till sjukhus efter krock med träd utanför Lummelunda Personen var vaken och talbar när ambulans kom till platsen. Lyssna: Ny olyckan webb Strax efter åttatiden på onsdagskvällen larmades räddningstjänsten till en singelolycka på väg 149 utanför Lummelunda. En personbil hade kört in i ett träd och föraren, som var vaken och talbar när ambulansen anlände fick föras till sjukhus. Skadeläget för personen samt vad som orsakade olyckan är än så länge oklart. Vägen, som från början var helt avstängd, var vid niotiden öppen igen.
Wilmer Nahnfeldt wilmer.nahnfeldt@sverigesradio.se ... läs mer »
|
|