text bild karta   info, a-ö

Nyheter Gotland

North East West South

Arbetsförmedlingen - jobb på Gotland 

Trots intresse – ingen flyttar in i kollektivet: ”Moment 22”

För att få användning av huset i sommar har Kickan Enman i stället kontaktat regionen om att hyra ut lägenheterna till personer som ska sommarjobba inom hemtjänsten.

Lyssna: Kollektivet i Vänge

  • Det planerade kollektivboendet i Vänge står fortfarande tomt trots stort intresse från både gotlänningar och fastlänningar.

  • Det var i höstas som Kickan Enman tog initiativ till ett nytt kollektiv i det gamla HVB-hemmet i Vänge. Hon berättar att ingen vill vara först med att flytta in, vilket skapat ett moment 22.

  • ”Man vill säkerställa att man kommer att trivas med de andra”, säger hon.

Kickan Enman är förtroendeval i Kristdemokraterna Gotland.

... läs mer »

Vattennivån i träsket 20 cm under medelvärdet

Lyssna: TGM Tingstäde träsk

  • Vattennivån i Tingstäde träsk, som är en av Visbys största vattentäkter, ligger långt under medelvärdet för andra året i rad.

  • Medelnivån i träsket är idag nästan 20 centimeter under medelnivån.

  • I veckan gick SGU ut med varningar för akut vattenbrist i stora delar av södra Sverige. I Skåne är risken för vattenbrist redan stor, och Vättern har inte haft så låga vattennivåer sedan 2019. Nu flaggar myndigheten för att även Gotland ligger i farozonen, om inte vädret blir blötare.

... läs mer »

Äggmagnaten satsar – köper hyresfastighet: ”Jättebra lösning”

Magnus Bolin tillsammans med sonen Axel, båda aktiva i bolaget Nilob AB, som nu köper fastigheten i Tingstäde.

Lyssna: Äggmagnaten köper hyresfastighet

  • Gotlandshem säljer en hyresfastighet i Tingstäde till bolaget Nilob AB som driver bland annat Gotlandsägg. Fastigheten ligger en knapp mil från bolagets verksamhet i Stenkyrka.

  • ”Vi har under många år haft problem med att hitta bostäder till vår personal”, säger ägaren Magnus Bolin som planerar att nu kunna erbjuda boende till sina fastanställda.

Hyresgästerna som bor i fastigheten i dag har kvar sin besittningsrätt och kan bo kvar i sina bostäder.

... läs mer »

Taxichauffören vill kunna köra sjuka förbi bommen vid lasarettet

Peder Althin kör sjuktransporter med taxi och är kritisk till reglerna vid vägarbetet.

Lyssna: Peder Althin Taxi Gotland lasarettsbacken

  • Lasarettsbacken är avstängd under vägarbetet. Det gör att de flesta trafikanter tvingas ta omvägen via Snäck för att ta sig fram.

  • Taxiföraren Peder Althin kör sjuktransporter och är kritisk till att han inte får dispens från regeln. Han menar att andra fordon, som inte har lika bråttom, tillåts passera genom arbetsområdet.

  • ”Det är egentligen bara att sätta upp en liten skylt, gäller ej taxi, så är problemet löst”, säger han.

... läs mer »

Sjukhusets omorganisation får flera att sluta: ”Nödvändigt”

Sari Stenius har full förståelse för att en omorganisation skapar oro bland personalen.

Lyssna: Sjukhuschefen om oron kring omorganisationen: "Nödvändigt att vi gör det"

  • Visby lasarett står inför en ny omorganisation och flyttrockad som drar igång redan i början av maj. Bakgrunden är för få dagvårdsplatser, vilket innebär att patienter hamnar på en slutenvårdsavdelning som orsakar onödiga kostnader.

  • Sjukhuschef Sari Stenius bekräftar att flera anställda har sagt upp sig på grund av omorganisationen. Men hon menar att det bara handlar om ett ensiffrigt antal.

  • ”Det är komplext och inte enkelt, men nödvändigt”, säger hon om flytten av tre verksamheter.

... läs mer »

Gotlandsrevyn klara för revy-SM: ”Stor inspiration”

Carl von Schulman är revyförfattare.

Lyssna: Revy-SM

  • Gotlandsrevyn har kvalificerat sig till revy-SM som hålls i Borås i augusti.

  • Enligt Carl von Schulman, revyförfattare och skådespelare, är detta första gången på många år som revyn är nominerade.

  • ”Framförallt är det stor inspiration, att åka dit och se hur andra gör. Det är många väldigt, väldigt duktiga som är med”, säger han.

... läs mer »

Efter bragden – Visby Roma bjuder in till segerfirande i helgen

"Det ska bli kul att dela den här stunden med alla som är med och bidrar", säger Visby Romas forward Hampus Engman.

Lyssna: PÅA Inför Visby Romas firande på stora torget

  • På lördag klockan 15 bjuds gotlänningarna in till att fira Visby Romas vinst på stora torget i Visby.

  • ”Utan publik är vi ingenting, de är de som hejat fram de här fantastiska grabbarna”, säger klubbens ordförande Eva Werkelin.

  • Både musik, pompa och ståt utlovas, tillsammans med några än så länge hemliga grejer på scenen.

... läs mer »

Johan Larsson om tanken att återvända hem: ”Det kittlar väl lite”

"Det har varit sjukt häftigt att se och det verkar som att man spelar riktigt bra hockey så jag är imponerad", säger Johan Larsson om Visby Romas väg till segern i hockeyettan.

Lyssna: Johan Larsson om VR-framgången WEBB

  • Hockeyproffset från Lau, Johan Larsson, har följt Visby Romas framgångar på distans, och stänger inte dörren för att återvända hem.

  • Just nu är han lagkapten i SHL-laget Brynäs och har två år kvar på sitt kontrakt med klubben.

  • ”Jag stänger inga dörrar. Det kittlar väl lite, absolut. Det är ju ett antal år framöver och då får man väl se hur hur man känner sig då”, säger han.

... läs mer »

Klart: De vinner Vi i femman på Gotland!

S:t Hansskolans Stina Rytte och Sigge Norrehed tog hem rysarfinalen.

Lyssna: NY Version Vi i femman-finalen

  • Efter en riktigt jämn match stod S:t Hansskolan till slut som vinnare i årets final av Vi i femman på Gotland!

  • Stina Rytte och Sigge Norrehed representerade S:t Hansskolan och lyckades ta klassen till vinst.

  • De besegrade Södervärnskolan med 34-32.

... läs mer »

Miljonregn över gotländska föreningar

Gotlands bordtennisförbunds ordförande Henrik Nolmark att det på landsbygden ofta saknas både ledare, resurser och organiserade aktiviteter.

Lyssna: Miljonregn över gotländska föreningar WEBB

  • Gotlands bordtennisförbund får knappt tre miljoner kronor i stöd från arvsfonden.

  • Pengarna kommer gå till att ge unga på landsbygden chansen att prova på sporten på olika nivåer.

  • Tidigare i veckan blev det även känt att fotbollsklubben P18 fått drygt fyra miljoner kronor av arvsfonden till sitt projekt "Starka tjejer inifrån och ut".

... läs mer »

Ännu en brukare vittnade om sexuell kränkning – anmäldes inte

Brukaren hade läst om de andra fallen i tidningen och berättat att hen varit utsatt för samma sak. Bilden är en genrebild.

Lyssna: Femte fall vittnade om sexinviter - anmäldes inteNY

  • Ännu en brukare med hemtjänst har vittnat om ett olämpligt sexuellt bemötande från en man i personalen. Det visar den externa granskning som har gjorts efter att fyra brukare larmat om sexuella övergrepp eller inviter inom hemtjänsten på Gotland.

  • Revisorerna har gått igenom alla avvikelser på enheten och där hittat ett femte fall, som varken utretts eller anmälts enligt Lex Sarah, vilket de kritiserar.

  • Enligt kvalitetschef Öystein Berge på socialförvaltningen har fallet utretts, men på ett icke-formellt och muntligt sätt.

... läs mer »

Revisorernas dom efter larmen om övergrepp: Följde inte lagen

Barbro Hejdenberg Ronsten är ordförande för revisorerna inom Region Gotland och har låtit granska socialnämnden.

Lyssna: Socialnämnden får kritik efter övergreppslarmen

  • Larmen om övergrepp inom hemtjänsten på Gotland dokumenterades inte och inga avvikelserapporter skrevs förrän i efterhand. Nu kommer skarp kritik mot socialnämnden för att lagen inte följdes, i en extern granskning som gjorts på initiativ av regionens revisorer.

  • ”Det var inte ett ordentligt förfarande överhuvudtaget", säger revisorernas ordförande Barbro Hejdenberg Ronsten. Socialnämnden får också kritik för att politikerna inte har agerat tillräckligt.

  • Nämndens ordförande, Håkan Ericsson (S), bemöter nu kritiken.

... läs mer »

Vimmerby om hall-problemen inför allsvenska premiären: ”Var på håret”

"Det var brister kring säkerhet, framförallt, för vår del", säger Lars Johansson.

Lyssna: VImmerby

  • Visby Roma är klara för allsvenskan – men ishallen har inte det som krävs för att spela i allsvenskan.

  • En annan förening som hade samma problem är Vimmerby som gick upp i allsvenskan för två år sedan och som behövde vidta en rad åtgärder inför premiärmatchen.

  • ”Det var på håret – allt var inte färdigt till första matchen”, säger Lars Johansson, ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

... läs mer »

Biskoparnas besked – efter P4:s granskning av Svenska kyrkan

Biskopsmötet skriver i ett gemensamt uttalande att de "inte vacklar" i ställningstagandet från 2022.

Lyssna: PÅA Biskoparna

  • Efter P4:s granskning av Svenska kyrkans inställning till samkönade äktenskap gör nu Biskopsmötet ett gemensamt uttalande som slår fast att biskoparna ”inte vacklar” i målet att alla präster ska viga samkönade par.

  • ”Jag uppskattar uttalandet, men jag förväntar mig handling”, säger Jesper Eneroth, gruppledare för Socialdemokraterna i Svenska kyrkan som krävt att ärkebiskopen agerar.

  • Maria Andersson, ordförande i Frimodig kyrka, säger att hon hade velat se att en traditionell äktenskapssyn inkluderats i biskopsmötets uttalande.

... läs mer »

Efter hockeysuccén – förbundet och TV4 ska inspektera ishallen

För att få ytterligare dispens ett litet tag måste vissa krav från svenska ishockeyförbundet och TV4 mötas.

Lyssna: André Lundholm om ishallens renovering

  • För att klara kraven från svenska ishockeyförbundet måste Visby ishall renoveras. En delegation bestående av förbundet och TV4 kommer därför till Visby i veckan för att inspektera hallen.

  • Större säkerhet för spelarna, domarna och publiken krävs, tillsammans med en rad andra punkter.

  • Trots att det kan behövas en hel del förändringar inför nästa säsong är Visby Romas sportchef André Lundholm lugn. ”Sen får vi se vad besöket visar men jag är positiv och optimistisk”, säger han.

... läs mer »

Håkan Loob: Så undviker Visby Roma att bli ett ”jojolag”

Håkan Loob tror att nya spelare behövs i Visby Roma samtidigt som man inte ska byta ut allt i laget.

Lyssna: Loo om Visby Roma WEBB

  • Efter att Visby Roma vunnit finalen mot Hudiksvall väntar nästa säsong tufft motstånd i Allsvenskan.

  • Enligt Håkan Loob behöver laget göra vissa förändringar, bland annat ta in nya spelare som är van vid den allsvenska nivån.

  • Samtidigt säger han att man inte ska tro att man behöver göra om allt, utan hålla fast vid den stomme man under flera år byggt upp.

... läs mer »

Meit Fohlin (S) om dyra ishallsrenoveringen: ”Det här måste ske”

Meit Fohlin (S) är regionstyrelsens ordförande och nu väntar beslut kring renoveringen av Visby ishall.

Lyssna: Meit Fohlin om Visby Romas avancemang till Hockeyallsvenskan

  • Visby Roma är klara för hockeyallsvenskan och nu väntar en omfattande renovering av Visby ishall. Summor på mellan 7-10 miljoner kronor har nämnts för att få ishallen i speldugligt skick för att möta kraven från Svenska ishockeyförbundet.

  • ”Så fort det bara går behöver vi prioritera om i en budget som redan ligger”, säger Meit Folin, socialdemokratisk ordförande i regionstyrelsen på Gotland.

  • Region Gotland har kontakt med Svenska ishockeyförbundet och enligt Meit Fohlin så har förbundet visst överseende med ishallen i Visby eftersom en helt ny ishall är planerad.

... läs mer »