text bild karta   info, a-ö

Evenemang på Gotland

 

Kulturarvets dag, 24 juli 2024


Guteinfos arkiv

Kulturarvets dag 2017 - kastaler

Artiklar, Öja

Om kastalerna på Storsudret
Den 10/9-2017 var det Kulturarvets dag också på Gotland, men det anordnades under hela helgen en hopen saker, lördag: Vandring i två ängen, Fåglar som kulturarv, Väskinde hade öppet hus i Fossilmuseet, Prästladugården och Sandkull-Annas stuga, En vandringsled invigdes i Fröjel och folk gick på Natur- och kulturstigen i Bro. På söndagen gick folk i Tjelvars fotspår i Gothem, i Lärbro funderade man på vikingatidens vardagsliv, Sanda hade Gullinmuseet öppet, i Tingstäde funderades det över Kulturmiljöer från svunnen tid och så det som denna sida handlar om: Varför uppfördes tre väldiga kastaler just på Storsudret, i Gotlands sydligaste socknar?

Tanken var inte endast att man storögt skulle kika och lyssna på guidernas berättelser utan faktiskt också resonera samman om saker och ting varför på Storsudret avslutade det hela med en kaffestund på Körsbärsträdgården.

Bilden ovan visar hur Ing-Marie Tellström på ett utmärkt sätt visar oss kastalen i Öja och kortfattat redogjorde för litteraturens förslag till varför kastalerna står där de gör och till vad de kan ha använts (vi är faktiskt inte säkra på detta ehuru alla kan se att det är försvarstorn, men varför i himmelens namn står det stora sådana alldeles bredvid kyrkorna?). Det var en bra genomgång - Tack Ing-marie!

Kastalen i Hamra

Vid den nyutgrävda kastalen i Hamra mötte Torsten Gislestam upp (killen i hatten, som bor strax bredvid, en i historia lärd man, han håller bl a på med Hamra kyrka som småningom kommer att ingå i standardverket Sveriges kyrkor). Kastalen i Hamra är större än Kruttornet, 14x11 meter säger utgrävningsledaren Christian Hoffman, och den kan ha varit högre än Kruttornet (murarna är väldigt breda), i en odaterad artikel i lokalpressen. Christian säger också att en kastal är ett försvarstorn men att modern forskning har visat att detta är förenklat och att de har haft flera funktioner under tidernas oavhjälpliga gång.

Kastalen i Hamra

Torsten Gislestam tillsammans med Dan Carlsson, som också var tillstädes, redogjorde för kastalen och utgrävningen ty det är den sistnämndes företag Arendus som utfört den - tack Torsten och Dan!

De berättade att kastalen var från 1100-talet, till och med från början, och att den var den största på Gotland och som en ovanlighet att den hade rundade hörn: kastalerna är oftast fyrkantiga, eller rektangulära, eller helt runda.

Kastalen i Hamra
Ett av rummen i bottenvåningen på kastalen i Hamra

Gislestam berättade bl a att han som barn åkt skidor på vad som då kallades kastalbacken, visade en bevarad kalkugn, där nog de övre våningarna på kastalen blivit förvandlade till pulver, om inte traktens bönder återanvänt den grovt huggna stenen till sina egna byggnader, eller där kalken till murbruket i kastalen förfärdigats. Han hade också en teori om vad kastalen har varit, nämligen en storbondegård medan Dan Carlsson menade att det var en regelrätt kastal eftersom det inte fanns någon ingång i markplan utan först på andra våningen som i de andra kastalerna. Carlsson berättade också att man gjort en del fynd inuti kastalen, de äldsta var från vikingatiden, 1000-talet, en pärla och spänne. Och det är intressant, men å andra sidan har man funnit mycket från vikingatiden på Storsudret varför de vikingatida fynden förmodligen inte tvärsäkert kan tidsbestämma kastalen; Carlsson hade låtit skicka in lite av kastalens murbruk för tidsbestämning men ännu inte fått något begripligt svar.

Gislestams och Carlssons olika teorierna om vad den för tiden gigantiska byggnaden har varit behöver inte vara motstridiga och Christian Hoffman har nog alldeles rätt i att kastalerna fyllt olika funktioner under deras tusenåriga historia, se t ex den i Lärbro, som i nutid är redskapsbod och utställningslokal, om jag minns rätt.

Kastalen i Sundre

Vid dagens sista kastal, den helt runda kastalen i Sundre, se sidan om kyrkan, mötte Kerstin Jonmyren upp och berättade - tack Kerstin!. Hon hade tankar om vem som byggt kastalen, dvs de som faktiskt såväl har tillverkat byggnadsstenen och med murbruk emellan lagt dem på plats. Hon sa att det kanske var trälar, vars historia som bekant är ganska lite utforskad men antog att framtiden nog kommer med klarare besked. Här finns en sida om trälar utifrån Gutalagen.

Lite teorier om kastalerna

Men först ska sägas att den ingång i marknivå som du ser på bilden ovan är upptagen i senare tid, ingången i kastalerna låg vanligen på andra våningen; en sådan ingång finns på andra sidan av kastalen.

Vi har en Guide till kastaler, där vi i allt prat också nämner vanligaste teorierna, dvs försvarstorn och skyddat förråd. Det tycks ha varit så att kastalernas understa våning, till vilken det alltså inte fanns någon ingång från utsidan, har använts som förråd, den andra våningen har på sina ställen en latrin, se t ex sidan om Kruttornets finesser, varför vi vet att folk bör ha uppehållit sig i kastalerna och i denna våning, kanske bostad. De nedersta våningarna har trätak, det är lätt att se, men uppåt tredje våningen till finns ofta slagna stenvalv. En bild från Sundre kastal:

Kastalen i Sundre

Bilden är tagen i mörkret inuti kastalen i Sundre. Jag stod på bottenvåningen och tog kortet uppåt. Du ser bjälklaget till taket i första våningen men också det slagna valvet i nästa våning, dvs taket till den våning där folk hade sin dagligstuga och till vilken ingången i andra våning på kastalerna leder. I förbigående kan vi tala om att diametern på kastalen i Sundre är 15 meter, samma diameter som den 100 år yngre kastalen, kärntornet, i Stockholms slott (du ser kastalen bakom Storkyrkan på Vädersolstavlan (kikar du förresten på hela Vädersolstavlan så kommer du att få se gotländska packhus som ännu står var original i Visby, t ex Liljehornska huset).

Ovanför våningen med det stenslagna valvet i Sundre kastal, valv som man också borde kunna se i Kruttornet och i Lärbro, så fanns ett par våningar till. Den allra översta våningen var avsedd för vakthållning och hade kanske också en inre mur, förutom det yttre krenelerade muren; på kastalen i Gothem tycks det också ha funnit ett stenvalv i toppen.

Jag tror att det stenslagna valvet, eller valven, helt enkelt var ett brandskydd för dem som bodde eller satt vakt i kastalen. Vi vet nämligen att åtminstone en kastal var bebodd, se Kräklingbo kastal, och så var fallet i Lau också, se sidan om kastalen, där man också med tiden förfärdigat ett bättre boställe, men grunden för det hela är en kastal, liksom i Stockholms slott, Kalmar slott, Falsterbohus och flera därtill.

Vid kaffestunden i Körsbärsträdgården kom vi just inte särskilt mycket längre förutom att det funderades lite grann över andra möjliga kastaler på Storsudret, bl a Kastelle (det är smedjan som finns kvar) och några platser till. I förbigående vill jag också nämna att det frågades efter förslag på ämne till nästa års kulturdag. Två förslag som jag tyckte var särskilt bra var att Dan Carlsson skulle visa Kulturlandskapet och det andra kom från Gislestam själv, nämligen de medeltida kyrkorna, som folk vet alldeles för lite om.

- Vad det än blir, se till att vara där och lär dig om Gotland och hembygden. Det är bra mycket häftigare än vad du tror!

/text och foto Bernt Enderborg
24 ons
jul 2024
Vecka 30

Kristina, Kerstin

Fruntimmersveckan. Machu Picchu upptäcktes 1911. Alexandre Dumas föddes 1802, Henrik Pontoppidan 1857, Amelia Earhart 1897, Loa Falkman 1947, Jennifer Lopez 1969.

25 tor
jul 2024
Vecka 30

Jakob

Konstantin den store utropades som kejsare 306, Svetlana Savitskaja promenerade i rymden 1984, Niklas Strömstedt föddes 1958.

26 fre
jul 2024
Vecka 30

Jesper

George Bernard Shaw föddes 1856, Carl Gustav Jung 1875, Aldous Huxley 1894, Mick Jagger 1943, Helen Mirren 1945, Kevin Spacey 1959, Sandra Bullock 1964. Erik av Mecklenburg dog 1397, se Landeskron, Gottlob Frege 1925.

27 lör
jul 2024
Vecka 30

Marta

Slaget utanför ringmuren 1361.

28 sön
jul 2024
Vecka 30

Botvid, Seved

Beatrix Potter föddes 1866, Karl Popper 1902, Pavel Tjerenkov 1904, Gösta Ekman 1939. Cyrano de Bergerac dog 1655, Vivaldi 1741, Bach 1750, Gaspard Monge 1818, Otto Hahn 1968, Bernt Staf 2002.

29 mån
jul 2024
Vecka 31

Olof

Olav Haraldsson stupar i Stiklestad 1030, se Olof den helige, Uddevalla brann ner 1806, Georges Legagneux genomför den första uppstigningen med flygplan i Sverige 1909, IAEA bildades 1957. Eyvind Johnson föddes 1900, Dag Hammarskjöld 1905, Katarina Taikon 1932, Lisa Ekdahl 1971, Viktoria Tolstoy 1974. Vincent van Gogh tog livet av sig 1890.

30 tis
jul 2024
Vecka 31

Algot

Den sista Bubblan tillverkades 2003. Emily Brontë föddes 1818, Henry Ford 1863, Kate Bush 1958. Denis Diderot dog 1784, Ingmar Bergman 2007, hans grav, Stig Ossian Ericson 2012.

31 ons
jul 2024
Vecka 31

Helena, Elin

Samlingsregeringen, sen 1939, upplöstes 1945, Ebba Grön spelade sista gången 1982. John Ericsson föddes 1803, Hilary Putnam 1926, J.K. Rowling 1965.

tor
aug 2024
Vecka 31

Per

Karl Gerhards kuplett Den ökända hästen från Troja förbjuds för sin tyskfientlighet 1940. Claudius föddes 10 f.Kr. Calamity Jane dog 1903.

fre
aug 2024
Vecka 31

Karin, Kajsa

Wild Bill Hickok blev mördad 1876, Alexander Graham Bell dog 1922.

lör
aug 2024
Vecka 31

Tage

Christofer Columbus avseglade 1492, Volvo Amazon presenterades 1956. Gunwer Bergkvist föddes 1932, James Hetfield 1963. Ferdinand Georg Frobenius dog 1917, Solzjenitsyn 1908.

sön
aug 2024
Vecka 31

Arne, Arnold

Anne Frank och hennes familj arresterades 1944 av Satans mördare. William Rowan Hamilton föddes 1805, Knut Hamsun 1859, Louis Armstrong 1901, Raoul Wallenberg 1912, Billy Bob Thornton 1955, Barack Obama 1961. H.C. Andersen dog 1875.

mån
aug 2024
Vecka 32

Ulrik, Alrik

Första telegrammet mellan Europa och Amerika 1848, Bertha Benz körde den första längre bilturen 1858. Niels Henrik Abel föddes 1802, Maupassant 1850. Marilyn Monroe dog 1962, Richard Burton 1984, sir Alec Guinness 2000.

tis
aug 2024
Vecka 32

Alfons, Inez

Tysk-romerska riket upphörde 1806, den första atombomben släpptes över Hiroshima 1645, Tim Berners-Lee lanserade sin idé www 1991. Johann Bernoulli föddes 1667, Alfred Tennyson 1809, sir Alexander Fleming (penicillin - tack!) 1881, Andy Warhol 1928. Anne Hathaway (Shakespeares fru) dog 1623, Beppe Wolgers 1986.

ons
aug 2024
Vecka 32

Dennis, Denise

Georg Stiernhielm föddes 1598, Mata Hari 1876. Jöns Jacob Berzelius dog 1848, Oliver Hardy 1957.