| Marknadsföring av och med havetHavet, eller sjön som vi säger, är stort på Gotland. Några öar här och där men eljest horisontens smala streck över havet så långt man kan se.
 Den här sidan finns bara för att du skall förstå hur stort och viktigt havet är för oss gutar. Lite statistik från guteinfo.com, hur ofta olika ord nämns på våra sidor:
 
 Hav = 446 sidor
 Havet = 262 sidor
 Sjön = 165 sidor
 Kust = 193 sidor
 Kusten = 112 sidor
 Strand = 381 sidor
 Stranden = 147 sidor
 Östersjön = 120 sidor
 Baltiska havet = 11 sidor
 Hamn = 286 sidor
 Beach = 16 sidor
 Bada = 82 sidor
 Fiska = 61 sidor
 Fiske = 134 sidor
 Öar = 78 sidor
 
 Somliga av dessa ord återkommer förstås på samma sida men man kan nog räkna med att på omkring 500 sidor behandlas havet på ett eller annat sätt.
 
 Till höger finns ett antal länkar till sidor som utgör exempel på hur vi låter havet utgöra bakgrund på många, många av våra sidor.
 
 Detta skrevs en  8 april 2008 och just nu visar vi ungefär 70.000 sidor om dagen, kolla statistiken.
 
 /text och foto Bernt Enderborg
 | Några exempel Baltiska havet
 Beowulf
 Eldkvarn på Warfsholm 2004
 Ett varningens ord
 Fossil allmänt
 Gotland - den magiska ön
 Gotland skapas
 Gotlands klimat
 Går du dit du vill
 Havet och horisonten
 Havet, nåt konstigt med det
 Havets hemlighet
 Havets söner
 Havsstämningar
 In Gothlandia et Mari spes mea
 Kommer du snart
 Ledung
 Lemviqs Apotek
 Nerför Gröna gården
 Om raukar
 Solnedgångslandet
 Särdeles knaprig utsikt
 Talar med havet - storpotäten
 Östersjöns läckerheter
 
 |